There are 1250 cars in a factory. The factory produces 5 cars hourly. If the sales of the factory are 50 cars per day, what will be the sale percentage to the total cars held by the factory after 5 days. It is known that the factory runs 8 hours daily.
There are 1250 cars in a factory. The factory produces 5 cars hourly. If the sales of the factory are 50 cars per day, what will be the sale percentage to the total cars held by the factory after 5 days. It is known that the factory runs 8 hours daily. Correct Answer 17.2%
The total number of cars produced till the end of 5 days: 1250 cars in stock. Cars produced in 5 days = 5 * 8 * 5 = 200 cars Cars sold in 5 days = 50 * 5 = 250 Sales to stock percent = 250 / (1250 + 200) * 100 = 250 / 1450 * 100 = 17.24%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025