What is the escape velocity of a satellite around Venus if its specific angular momentum is 47,862.73 km2/s? The orbit of satellite is circular and gravitational parameter of Venus is 324,859 km3/s2.
What is the escape velocity of a satellite around Venus if its specific angular momentum is 47,862.73 km2/s? The orbit of satellite is circular and gravitational parameter of Venus is 324,859 km3/s2. Correct Answer 9.599 km/s
Given, Specific angular momentum (h) = 47,862.73 km2/s Gravitational parameter (μ) = 324,859 km3/s2 Escape velocity (vesc) = 21/2(μ/h) = 21/2*(324,859/47,862.73) = 9.599 km/s
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025