What is the time period of revolution of a satellite around Venus if its specific angular momentum is 18,919 mi2/s. The orbit of the satellite is circular. Gravitational parameter of Venus is 77,937.75 mi3/s.
What is the time period of revolution of a satellite around Venus if its specific angular momentum is 18,919 mi2/s. The orbit of the satellite is circular. Gravitational parameter of Venus is 77,937.75 mi3/s. Correct Answer 1.946 hours
Given, Specific angular momentum (h) = 18,919 mi2/s = 18,919 x 1.609342 km2/s = 49,000 km2/s Gravitational parameter (μ) = 77,937.75 mi3/s = 77,937.75 x 1.609343 km3/s = 324,856 km3/s Satellite radius (r) = h2/μ = 49,0002/324,856 = 7,390.967 km Time period (T) = 2πr3/2μ-1/2 = 2π*7,390.9673/2*324,856-1/2 = 7,004.65 s = 1.9457 hours
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025