What is the tangential velocity of a spacecraft around earth. Given, the orbit is circular, and the specific angular momentum of spacecraft is 57,112 km2/s. Standard gravitational parameter of earth is 398,600 km3/s2?
What is the tangential velocity of a spacecraft around earth. Given, the orbit is circular, and the specific angular momentum of spacecraft is 57,112 km2/s. Standard gravitational parameter of earth is 398,600 km3/s2? Correct Answer 6.98 km/s
Given, Standard gravitational parameter (μ) = 398,600 km3/s2 Specific angular momentum (h) = 57,112 km2/s Eccentricity for a circular orbit (e) = 0 Tangential velocity can then be given by: vT = (μ/h)(1 + ecosθ) = (398,600/57,112)(1 + 0) = 6.98 km/s
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025