How much is the delta-v required to put a satellite in circular orbit of altitude 3,000 km over Mars surface. The satellite is travelling initially at 27 km/s. Radius and gravitational parameter of Mars are 3,389.5 km and 42,828 km3/s2.

How much is the delta-v required to put a satellite in circular orbit of altitude 3,000 km over Mars surface. The satellite is travelling initially at 27 km/s. Radius and gravitational parameter of Mars are 3,389.5 km and 42,828 km3/s2. Correct Answer 24.41 km/s

Given, Initial velocity (vi) = 27 km/s Gravitational Parameter (μ) = 42,828 km3/s2 Radius of Satellite (r) = 3,389.5 + 3,000 = 6,389.5 km Orbit velocity (v) = (μ/r)1/2 = (42,828/6,389.5)1/2 = 2.589 km/s Delta-v = vi – v = 27 – 2.589 = 24.41 km/s

Related Questions