What is the velocity of a satellite orbiting around moon in a circular orbit of altitude 100 km from moon’s surface. Given, standard gravitational parameter of moon is 4903 km3/s2 and radius of moon is 1738 km.
What is the velocity of a satellite orbiting around moon in a circular orbit of altitude 100 km from moon’s surface. Given, standard gravitational parameter of moon is 4903 km3/s2 and radius of moon is 1738 km. Correct Answer 1.633 km/s
Given, Standard gravitational parameter (μ) = 4903 km3/s2 Radius of moon (RM) = 1738 km Altitude from surface of moon (z) = 100 km Velocity of satellite (v) = (μ/(RM + z))1/2 = (4903/(1738+100))1/2 = 1.633 km/s
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025