A sidereal day for Mars is 24.623 hours. ISRO is planning to put a satellite in geostationary orbit around Mars. What should be the altitude from the surface of Mars to achieve this goal? Radius of Mars is 3,389.5 km and gravitational parameter is 42,828 km3/s2.

A sidereal day for Mars is 24.623 hours. ISRO is planning to put a satellite in geostationary orbit around Mars. What should be the altitude from the surface of Mars to achieve this goal? Radius of Mars is 3,389.5 km and gravitational parameter is 42,828 km3/s2. Correct Answer 17,038.14 km

Angular velocity of Mars (ω) = (2π/(24.623*60*60) = 7.088 x 10-5 rad/s Velocity of spacecraft is given by, v = (μr)1/2 v = ωr Solving for r, Spacecraft radius (r) = (μ/ω2)1/3 = (42,828/(7.088×10-5)2)1/3 = 20,427.65 km Spacecraft altitude (z) = r – RM = 20,427.65 – 3,389.5 = 17,038.14 km

Related Questions