What is the sidereal time period of a probe in a circular orbit around Mars? The probe is orbiting at an altitude of 500 km from the surface of Mars. Radius of Mars is 3,389.5 km and its mass is 6.39 x 1023 kg.
What is the sidereal time period of a probe in a circular orbit around Mars? The probe is orbiting at an altitude of 500 km from the surface of Mars. Radius of Mars is 3,389.5 km and its mass is 6.39 x 1023 kg. Correct Answer 2.05 hrs
Given, Gravitational parameter (μ) = GM = 6.674 x 10-20 x 6.39 x 1023 = 42,646.86 km3/s2 Probe radius (r) = 3389.5 + 500 = 3889.5 km Time period (T) = 2πμ-1/2r3/2 = 2*π*(42,646.86)-1/2*(3889.5)3/2 = 7,380.35 s = 2.05 hrs
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025