What is the velocity of a spacecraft in a circular orbit of 1,000 km from the surface of Mars? Radius of Mars is 3,389.5 km and its mass is 6.39 x 1023 kg.
What is the velocity of a spacecraft in a circular orbit of 1,000 km from the surface of Mars? Radius of Mars is 3,389.5 km and its mass is 6.39 x 1023 kg. Correct Answer 3.117 km/s
Given, Radius of spacecraft (r) = 1,000 + 3389.5 = 4389.5 km Gravitational parameter (μ) = GM = 6.674 x 10-20 x 6.39 x 1023 = 42,646.86 km3/s2 Spacecraft velocity (v) = (μ/r)1/2 = (42,646.86/4389.5)1/2 = 3.117 km/s
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025