A mixture contains 20% of A with Heat Capacity 10 J/oC and 80% of B with Heat Capacity 5 J/oC, what is the Heat Capacity of mixture?
A mixture contains 20% of A with Heat Capacity 10 J/oC and 80% of B with Heat Capacity 5 J/oC, what is the Heat Capacity of mixture? Correct Answer 6 J/oC
Heat capacity of mixture = 0.2*10 + 0.8*5 = 2 + 4 = 6 J/oC.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025