Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the percentage of O2 in products?

Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the percentage of O2 in products? Correct Answer 10.4%

The reaction is CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O. O2 supplied = 1000*21/100 = 210 moles, N2 supplied = 1000*79/100 = 790 moles, => O2 unreacted = 210 – 100 = 110 moles, CO2 formed = 50 moles, H2O formed = 100 moles. => Percentage of O2 = 110/1050*100 = 10.4%.

Related Questions