Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the percentage of H2O in products?
Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the percentage of H2O in products? Correct Answer 9.5%
The reaction is CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O. O2 supplied = 1000*21/100 = 210 moles, N2 supplied = 1000*79/100 = 790 moles, => Osub>2 unreacted = 210 – 100 = 110 moles, COsub>2 formed = 50 moles, Hsub>2O formed = 100 moles. => Percentage of H2O = 100/1050*100 = 9.5%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025