Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the rate of products?
Methane is at the rate 50 moles is supplied to a reactor with air at the rate 1000 moles, the reactor leaves O2, N2, CO2 and H2O, what is the rate of products? Correct Answer
The reaction is CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O. O2 supplied = 1000*21/100 = 210 moles, N2 supplied = 1000*79/100 = 790 moles, => O2 unreacted = 210 – 100 = 110 moles, CO2 formed = 50 moles, H2O formed = 100 moles. => Rate of products = 790 + 110 + 50 + 100 = 1050 moles.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025