A reactor supplied with CO2 and H2O, the product contains H2O and H2CO3, if the rate of CO2 is 10 mole, what is the percentage of H2CO3 in products?

A reactor supplied with CO2 and H2O, the product contains H2O and H2CO3, if the rate of CO2 is 10 mole, what is the percentage of H2CO3 in products? Correct Answer

The reaction is CO2 + H2O -> H2CO3. Let the rate of CO2 and H2O and product be F and W respectively, and the fraction of H2CO3 in products be x. Element balances, C: F(1) = x*10(1), => F = 10x, => x = 1, => percentage of H2CO3 = 100%.

Related Questions