A gas mixture input is given to a membrane with 40% O2 and 60% N2, the waste contains 80% of the input and the product contains 25% O2 and 75% N2, what is the percentage of O2 in the waste?
A gas mixture input is given to a membrane with 40% O2 and 60% N2, the waste contains 80% of the input and the product contains 25% O2 and 75% N2, what is the percentage of O2 in the waste? Correct Answer 0.44
Let the input is 100 Kg mol, => waste = 0.8(100) = 80 Kg mol, => Product = 20 Kg mol. Equation of material balance, O2: 0.4(100) = 0.25(20) + y(80), => y = 0.4375 ≈ 0.44.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025