100 Kg mol of a gas mixture input is given to a membrane with 30% O2 and 70% N2, the waste contains 60% of the input and the product contains 10% O2 and 90% N2, what are the number of moles of O2 in the waste?

100 Kg mol of a gas mixture input is given to a membrane with 30% O2 and 70% N2, the waste contains 60% of the input and the product contains 10% O2 and 90% N2, what are the number of moles of O2 in the waste? Correct Answer 34

Let the moles of O2 in the waste be x, Amount of waste = 100(0.6) = 60 Kg mol, => amount of product = 40 Kg mol. Material balance equation for O2: 0.3(100) + 0.1(40) = x, => x = 34 moles.

Related Questions

Consider following data for bulk polymerization, with benzoyl peroxide as initiator. = 6 mol/m3 = 6.56*103 mol/m3 kp2/kt = 1.5*10-6 m3/ mol-s What is the initiator efficiency if initial rate of polymerization is 0.0256 m3/ mol-s benzoyl peroxide decomposes at a rate of 3.2* 10-6 m3/ mol-s-1?
The data for bulk chain polymerization having potassium persulfate as initiator is given- = 5 mol/m3 = 5.3*103 mol/m3 kp2/kt = 0.85*10-6 m3/ mol-s What is the initial rate of polymerization, if potassium persulfate decomposes at a rate of 2.2*10-6 m3 s/ mol?