Two shafts having an included angle of 150° are connected by a Hooke’s joint. The driving shaft runs at a uniform speed of 1500 r.p.m. The driven shaft carries a flywheel of mass 12 kg and 100 mm radius of gyration. Using the above data, calculate the maximum angular acceleration of the driven shaft in rad/s2.
Two shafts having an included angle of 150° are connected by a Hooke’s joint. The driving shaft runs at a uniform speed of 1500 r.p.m. The driven shaft carries a flywheel of mass 12 kg and 100 mm radius of gyration. Using the above data, calculate the maximum angular acceleration of the driven shaft in rad/s2. Correct Answer 6853
α = 180 -150 = 30⁰ cos2θ = 2sin2 α/1-sin2 α = 0.66 angular acc = dω/dt = 6853.0 rad/s2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025