Two shafts having an included angle of 150° are connected by a Hooke’s joint. The driving shaft runs at a uniform speed of 1500 r.p.m. The driven shaft carries a flywheel of mass 12 kg and 100 mm radius of gyration. Using the above data, calculate the maximum torque required in N-m.

Two shafts having an included angle of 150° are connected by a Hooke’s joint. The driving shaft runs at a uniform speed of 1500 r.p.m. The driven shaft carries a flywheel of mass 12 kg and 100 mm radius of gyration. Using the above data, calculate the maximum torque required in N-m. Correct Answer 822

α = 180 -160 = 30⁰ cos2θ = 2sin2 α/1-sin2 α = 0.66 angular acc = dω/dt = 6853 rad/s2 I = 0.12 Kg-m2 Therefore max torque = I.ang acc. = 822 N-m.

Related Questions