In a punching press, the requirement is to punch 40 mm diameter holes in a plate having a thickness of 15 mm. The rate at which the holes should be punched is 30 holes/min. Energy requirement is of 6 N-m per mm2 of sheared area. If the punching takes time 1/10 of a second and the speed of the flywheel varies from 160 to 140 rpm, determine the mass of the flywheel having radius of gyration of 1 m.
In a punching press, the requirement is to punch 40 mm diameter holes in a plate having a thickness of 15 mm. The rate at which the holes should be punched is 30 holes/min. Energy requirement is of 6 N-m per mm2 of sheared area. If the punching takes time 1/10 of a second and the speed of the flywheel varies from 160 to 140 rpm, determine the mass of the flywheel having radius of gyration of 1 m. Correct Answer 327 Kg
N = (160+140)/2 = 150 rpm E1 = 11 310 N-m (A x Shear force) E2 = 565.5 N-m (energy supplied by motor in 1/10 of a second) ΔE = 10744.5 N-m therefore m = 327 Kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025