The flywheel of a steam engine has a radius of gyration of 1 m and mass 2500 kg. The starting torque of the steam engine is 1500 N-m and may be assumed constant. Determine : Angular acceleration of the flywheel.

The flywheel of a steam engine has a radius of gyration of 1 m and mass 2500 kg. The starting torque of the steam engine is 1500 N-m and may be assumed constant. Determine : Angular acceleration of the flywheel. Correct Answer 0.8 rad/s2

Given : k = 1 m ; m = 2500 kg ; T = 1500 N-m Angular acceleration of the flywheel Let α = Angular acceleration of the flywheel. We know that mass moment of inertia of the flywheel, I=m.k2 = 2500×12 = 2500 kg-m2 We also know that torque ( T ), 1500 = I .α = 2500 × α or α = 1500 / 2500 = 0.6 rad/s2

Related Questions