The flywheel of a steam engine has a mass moment of inertia of 2500 Kg-m2. The starting torque of the steam engine is 1500 N-m and may be assumed constant, using this data find the angular acceleration of the flywheel in rad/s2.

The flywheel of a steam engine has a mass moment of inertia of 2500 Kg-m2. The starting torque of the steam engine is 1500 N-m and may be assumed constant, using this data find the angular acceleration of the flywheel in rad/s2. Correct Answer 0.4

We know that T = I.α T = 1500 Nm (constant ) I = 2500 kg-m2 therefore, &aplpha; = 15/25 = 0.6 rad/s2.

Related Questions