The crank and connecting rod of a steam engine are 0.3 m and 1.5 m in length. The crank rotates at 150 r.p.m. clockwise, determine velocity of the piston when the crank is at an angle 40 degrees from IDC.

The crank and connecting rod of a steam engine are 0.3 m and 1.5 m in length. The crank rotates at 150 r.p.m. clockwise, determine velocity of the piston when the crank is at an angle 40 degrees from IDC. Correct Answer 3.49

We know that ratio of lengths of the connecting rod and crank, n = l/r = 1.5/0.3 = 5, substituting the values into the formula of velocity V=w.r(sinθ + sin2 θ / 2n) gives V = 3.49 m/s.

Related Questions

The velocity of piston in a reciprocating steam engine is given by (where $$\omega $$ = Angular velocity of crank, r = Radius of crank pin circle, $$\theta $$ = Angle turned by crank from inner dead center and n = Ratio of length of connecting rod to the radius of crank)