From the data given: Crank and connecting rod of a steam engine are 0.3 m and 1.5 m in length; The crank rotates at 150 r.p.m. clockwise. Determine the acceleration in m/s2 of the piston for the same position(angle 40 degrees from IDC).

From the data given: Crank and connecting rod of a steam engine are 0.3 m and 1.5 m in length; The crank rotates at 150 r.p.m. clockwise. Determine the acceleration in m/s2 of the piston for the same position(angle 40 degrees from IDC). Correct Answer 59.27

We know that ratio of lengths of the connecting rod and crank, n = l/r = 1.5/0.3 = 5, substituting the values into the formula of acceleration a= ω2.r ( cosθ + cos2θ /n ) = 59.27 m/s2.

Related Questions