Calculate circumferential prestress if loss ratio 0.75, thickness is 120mm, working pressure is 1n/mm2 and Nd is given as 840n/mm?
Calculate circumferential prestress if loss ratio 0.75, thickness is 120mm, working pressure is 1n/mm2 and Nd is given as 840n/mm? Correct Answer 10.75n/mm2
Given Nd = 840, fmin.w = 1, ɳ = 0.75, t = 120mm, Fc = Nd/ ɳt+ fmin.w/ ɳ = 840/0.75×120+ 1/0.75 = 10.75n/mm2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025