Calculate the maximum vertical moment due to prestress if given self weight moment is 16.5kn/m, thickness is 0.115m and loss ratio is 0.0075?

Calculate the maximum vertical moment due to prestress if given self weight moment is 16.5kn/m, thickness is 0.115m and loss ratio is 0.0075? Correct Answer 25.4

Mw = 16.5kn/m, t = 0.115, ɳ = 0.075 Mt = Mw x Wt / ɳ 16500(0.11/0.075) = 25.4×106nmm/m.

Related Questions