Calculate circumferential prestress of a cylindrical prestressed concrete water tank given that the thickness is 12mm, loss ratio is 0.75, the maximum stress under working pressure is 1n/mm2(Nd value is 720)?

Calculate circumferential prestress of a cylindrical prestressed concrete water tank given that the thickness is 12mm, loss ratio is 0.75, the maximum stress under working pressure is 1n/mm2(Nd value is 720)? Correct Answer 9.4n/mm2

Nd = 720, fmin.w = 1, ɳ = 0.75, t = 120mm Fc = Nd/ ɳt+ fmin.w/ ɳ = 720/0.75 x 120+1/0.75 = 9.4n/mm2.

Related Questions