Calculate minimum wall thickness given a cylindrical prestressed water tank of internal diameter 30m over a depth of 7.5m and the permissible compressive stress at transfer is 13n/mm2 and the maximum compressive stress under working pressure is 1n/mm2 and the loss ratio is 0.75?
Calculate minimum wall thickness given a cylindrical prestressed water tank of internal diameter 30m over a depth of 7.5m and the permissible compressive stress at transfer is 13n/mm2 and the maximum compressive stress under working pressure is 1n/mm2 and the loss ratio is 0.75? Correct Answer 82.3
D = 30m, H = 7.5m, Nd = 720n/mm, ɳ = 0.75, fct = 13n/mm2, pressure is 1n/mm2 T = Nd/ɳfct-fmin.w = 720/ (0.75X 13) – (1) = 82.3mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025