A tank has a leak which would empty the completely filled tank in 10 hours. If the tank is full of water and a tap is opened which admits 4 litres of water per minutes in the tank, the leak takes 15 hours to empty the tank. how many litres does the tank hold?

A tank has a leak which would empty the completely filled tank in 10 hours. If the tank is full of water and a tap is opened which admits 4 litres of water per minutes in the tank, the leak takes 15 hours to empty the tank. how many litres does the tank hold? Correct Answer 7200 litres

Let the capacity of the tank = q litres
According to the question,
Quantity of water emptied by the leak in 1 hour = $$\frac{\text{q}}{10}$$ litres
Qunatity of water filled by the tap in 1 hour = 240 litres
According to the question,
$$\eqalign{ & \Rightarrow \frac{{\text{q}}}{{10}} - \frac{{\text{q}}}{{15}} = 240 \cr & \Rightarrow \frac{{3{\text{q}} - 2{\text{q}}}}{{30}} = 240 \cr & \Rightarrow \frac{9}{{30}} = 240 \cr & \Rightarrow {\text{q}} = 240 \times 30 \cr & \Rightarrow {\text{q}} = 7200\,{\text{litres}} \cr} $$

Related Questions

The following questions have three statements. Study the question and the statements and decide which of the statement(s) is/are necessary to answer the question. In how many hours tap B can fill the completely empty tank? Statement I: The inlet tap A and the outlet tap C working simultaneously takes 40 hours to fill the tank. Statement II: Efficiency of inlet tap B is equal to efficiency of outlet tap C or 62.5% of the efficiency of inlet tap A. Statement III: The outlet tap C can empty a half filled tank in 12 hours.