A composite bar of two sections of each of length 100mm, 150mm. When force is applied, all the sections causes an elongation of 0.1mm. What will the resultant strain in the bar?

A composite bar of two sections of each of length 100mm, 150mm. When force is applied, all the sections causes an elongation of 0.1mm. What will the resultant strain in the bar? Correct Answer 0.0016

Strain in section 1 = 0.1/100 Strain in section 2= 0.1/150 Resultant strain = 0.001+0.0006 = 0.0016.

Related Questions