A bar having two sections of cross sectional area of 100mm2 and 200mm2 respectively. The length of both the sections is 200mm. What will be the total strain in the bar if it is subjected to axial force of 100kN and E = 105 N/mm2?

A bar having two sections of cross sectional area of 100mm2 and 200mm2 respectively. The length of both the sections is 200mm. What will be the total strain in the bar if it is subjected to axial force of 100kN and E = 105 N/mm2? Correct Answer 0.015

Strain in section 1 = P/AE = 100,000 / 100×100000 = 0.010 Strain is section 2 = P / AE = 100,000 / 200×100000 = 0.005 Resultant strain in the bar = 0.010 + 0.005 = 0.015mm.

Related Questions