Three sections in a beam are of equal length of 100mm. All three sections are pulled axially with 50kN and due to it elongated by 0.2mm. What will be the resultant strain in the beam?

Three sections in a beam are of equal length of 100mm. All three sections are pulled axially with 50kN and due to it elongated by 0.2mm. What will be the resultant strain in the beam? Correct Answer 0.006

The strain = dL / L = 0.2/100 = 0.002 This strain will be for one section. By the principle of superposition the resultant strain will be the algebraic sum of individual strains I.e. = 0.002 + 0.002 + 0.002 = 0.006.

Related Questions

A uniform cylinder of length L is elongated to twice of its original length. Calculate true strain and engineering strain for the cylinder in percentage?