What is the resistive load if SWR= 3.05 and Zo =75Ω?
What is the resistive load if SWR= 3.05 and Zo =75Ω? Correct Answer 24.59Ω
Zl = Zo/SWR = 75/3.05 = 24.59Ω.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025