It is required to match a 200Ω load to a 300Ω transmission line to reduce the SWR along the line to 1. What must be the characteristic impedance of the quarter-wave transformer used for this purpose, if it is connected directly to the load?
It is required to match a 200Ω load to a 300Ω transmission line to reduce the SWR along the line to 1. What must be the characteristic impedance of the quarter-wave transformer used for this purpose, if it is connected directly to the load? Correct Answer 245Ω
Concept:
In a quarter-wave impedance transformer, a quarter wavelength transmission line is used to change the impedance of the load to another value so that impedance is matched.
Quarter-wave impedance transformers are designed for a particular frequency and the length of the transformer is equal to λ/4 only at this designed frequency.
[ alt="F1 Madhuri Engineering 09.07.2022 D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/22/07/F1_Madhuri_Engineering_09.07.2022_D2.png" style="width: 195px; height: 129px;">
Charecteristics impedance: Z1 = √(Z0 ZL)
Calculation:
GIven;
ZL = 200 Ω
Z0 = 300 Ω
Charecteristics impedance:
Z1 = √(Z0 ZL)
= √(2000 × 300)
= 244.94 Ω ≈ 245 Ω