Find collector current IC2, given input voltages are V1=2.078v & V2=2.06v and total current IQ=2.4mA. (Assume α=1)
Find collector current IC2, given input voltages are V1=2.078v & V2=2.06v and total current IQ=2.4mA. (Assume α=1) Correct Answer 0.8mA
Collector current, IC2=αF×IQ/(1+eVd⁄VT), VT = Volts equivalent of temperature = 25mv, ⇒ Vd = V1-V2 =2.078v-2.06v=0.018v (equ1) Substituting equation 1, ⇒ Vd/VT = 0.018v/25mv = 0.72v (equ2) Substituting equation 2, ⇒ IC2= 1×2.4mA/(1+e0.72) = 2.4mA/(1+2.05) = 0.8mA.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025