In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0, applied voltage is v (t) = 50cos (102t+π/4), resistance R = 10Ω and capacitance C = 1µF. The complementary function of the solution of ‘i’ is?
In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0, applied voltage is v (t) = 50cos (102t+π/4), resistance R = 10Ω and capacitance C = 1µF. The complementary function of the solution of ‘i’ is? Correct Answer ic = c exp (-t/10-5)
By applying Kirchhoff’s voltage law to the circuit, we have (D+1/10-5) )i=-500sin(1000t+π/4). The complementary function is ic = c exp (-t/10-5).
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025