In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0, applied voltage is v (t) = 100cos (103t+π/2), resistance R = 20Ω and inductance L = 0.1H. The complementary function of the solution of ‘i’ is?
In the circuit shown below, the switch is closed at t = 0, applied voltage is v (t) = 100cos (103t+π/2), resistance R = 20Ω and inductance L = 0.1H. The complementary function of the solution of ‘i’ is? Correct Answer ic = ce-200t
By applying Kirchhoff’s voltage law to the circuit, we have 20i+0.1di/dt=100cos(103 t+π/2) => (D+200)i=1000cos(1000t+π/2). The complementary function is ic = ce-200t.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025