A 12 MHz clock frequency is applied to a cascaded counter containing a modulus-5 counter, a modulus-8 counter, and a modulus-10 counter. The lowest output frequency possible is ________

A 12 MHz clock frequency is applied to a cascaded counter containing a modulus-5 counter, a modulus-8 counter, and a modulus-10 counter. The lowest output frequency possible is ________ Correct Answer 30 kHz

Cascaded counter containing a modulus-5 counter, a modulus-8 counter, and a modulus-10 counter. So, 5*8*10=400. Applied clock frequency = 12 MHz; hence, the lowest output frequency possible is 12MHz/400=30 kHz.

Related Questions