Consider the amplifier below for the case VDD = 5 V, RD = 24 kΩ, (W/L) = 1 mA/V2, and Vt = 1 V. For the input signal of 1.5V what is the value of the gain value obtained?
Consider the amplifier below for the case VDD = 5 V, RD = 24 kΩ, (W/L) = 1 mA/V2, and Vt = 1 V. For the input signal of 1.5V what is the value of the gain value obtained? Correct Answer -12.64 V/V
The amplitude of the output voltage signal that results is approximately equal to Voq – VOB = 2 – 0.61 = 1.39v. The gain implied by amplitude is Gain = -1.39/0.11 = -12.64 V/V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
