A full wave rectifier uses load resistor of 1500Ω. Assume the diodes have Rf=10Ω, Rr=∞. The voltage applied to diode is 30V with a frequency of 50Hz. Calculate the AC power input.
A full wave rectifier uses load resistor of 1500Ω. Assume the diodes have Rf=10Ω, Rr=∞. The voltage applied to diode is 30V with a frequency of 50Hz. Calculate the AC power input. Correct Answer 275.2mW
The AC power input PIN=IRMS2(RF+Rr). IRMS=Im/√2=Vm/(Rf+RL)√2=30/(1500+10)*1.414=13.5mA So, PIN=(13.5*10-3)2*(1500+10)=275.2mW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025