A full wave rectifier delivers 50W to a load of 200Ω. If the ripple factor is 2%, calculate the AC ripple across the load.
A full wave rectifier delivers 50W to a load of 200Ω. If the ripple factor is 2%, calculate the AC ripple across the load. Correct Answer 2V
We know that, PDC=VDC2/RL. So, VDC=(PDC*RL)1/2=100001/2=100V. Here, ϒ=0.02 ϒ=VAC/VDC=VAC/100.So, VAC=0.02*100=2V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025