Rashmi started a journey of 480 km by car. She wants to complete the journey as soon as possible for that she wants to maintain the speed of the car at 80 kmph. She maintains the speed for 62.5% of distance and after that, she took a break for 30 mins. and then starts the journey with 60 kmph. What is the difference between the actual time taken and the planned time for the entire journey?
Rashmi started a journey of 480 km by car. She wants to complete the journey as soon as possible for that she wants to maintain the speed of the car at 80 kmph. She maintains the speed for 62.5% of distance and after that, she took a break for 30 mins. and then starts the journey with 60 kmph. What is the difference between the actual time taken and the planned time for the entire journey? Correct Answer 75 min
GIVEN :
Total journey distance = 480 km
Ideal average speed = 80 kmph
Planned or time taken in ideal condition = 480/80 = 6 hour = 360 minutes
CALCULATION :
For actual time,
Distance in which average speed of 80 kmph is maintained.
Distance covered before break = 62.5% of 480 = (5/8) × 480 = 300 km
Time taken to cover this distance = 300/80 = 3.75 hour = 225 minutes
After the break,
Distance need to be covered = 480 - 300 = 180 km
Time required to cover the distance = 180/60 = 3 hour = 180 minutes
Actual time of journey = 225 + 180 + 30 = 435 minutes
∴ Difference in time = 435 - 360 = 75 min