In a market, the price of medium quality mangoes is half that of good mangoes. A shopkeeper buys 80 kg good mangoes and 40 kg medium quality mangoes from the market and then sells all these at a common price which is 10% less than the price at which he bought the good ones. His overall profit is

In a market, the price of medium quality mangoes is half that of good mangoes. A shopkeeper buys 80 kg good mangoes and 40 kg medium quality mangoes from the market and then sells all these at a common price which is 10% less than the price at which he bought the good ones. His overall profit is Correct Answer 8%

Calculation:

Let be assume good price mango is x rupees per kg and medium quality mangos are x/2.

⇒ Total expenditure on mangos = 80x + 40 × (x/2) = 100x

⇒ Selling price of both type of mangos = x × (100 - 10)/100 = 9x/10

⇒ Total selling price of both type of mangos = (80 + 40) × (9x/10) = 108x

⇒ Total profit on selling the toys = (108x - 100x)/(100x) × (100)  = 8%

∴ The required result will be 8%.

Related Questions