A man travels 400 km by train at 50 km/hr, 800 km by ship at 30 km/hr, 1200 km by aeroplane at 200 km/hr and 400 km by car at 150 km/hr. What is the average speed for the entire distance?
A man travels 400 km by train at 50 km/hr, 800 km by ship at 30 km/hr, 1200 km by aeroplane at 200 km/hr and 400 km by car at 150 km/hr. What is the average speed for the entire distance? Correct Answer 64.6 km/hr
As per the given data, we get
⇒ Total distance = (400 + 800 + 1200 + 400) = 2800 km
⇒ Total time taken = (400/50 + 800/30 + 1200/200 + 400/150) = 43.34 hrs
⇒ Average speed = (total distance / total time taken) = 2800/43.34 = 64.6 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025