Kanha spend Rs 15000 on shopping during Holi festival and 20% of shopping on rent while 15% of shopping on food. Monthly saving of Kanha is 10% of the total amount of shopping, rent and food. Amount spend on shopping is what percent of total salary?

Kanha spend Rs 15000 on shopping during Holi festival and 20% of shopping on rent while 15% of shopping on food. Monthly saving of Kanha is 10% of the total amount of shopping, rent and food. Amount spend on shopping is what percent of total salary? Correct Answer 67.34%

Given,

Kanha spend Rs. 15000 on shopping during Holi festival and 20% of shopping on rent while 15% of shopping on food:

Amount spend on rent = (20/100) × 15000 = Rs. 3000

Amount spend on Food = (15/100) × 15000 = Rs. 2250

Total amount of shopping, rent and food = 15000 + 3000 + 2250 = Rs. 20250

Monthly saving of Kanha is 10% of the total amount of shopping, rent and food:

Amount on saving = (10/100) × 20250 = Rs. 2025

Total salary = 2025 + 20250 = 22275

Total salary of Kanha is Rs. 22275

Required percentage = (15000/22275) × 100 = 67.34%

∴ The amount spend on shopping is 67.34 percent of total salary.

Related Questions