In an election between two candidates, the winning candidate got 70% of the valid votes and won by a majority of 9000 votes. If out of total votes polled 90% votes are valid, then what is the total number of votes polled?

In an election between two candidates, the winning candidate got 70% of the valid votes and won by a majority of 9000 votes. If out of total votes polled 90% votes are valid, then what is the total number of votes polled? Correct Answer 25000

Valid votes of winning candidate = 70%

Valid votes of losing candidate = 30%

Difference of valid votes of winning and losing candidates = 70% - 30% = 40%

⇒ 40% = 9000

⇒ 10% = 2250

⇒ 100% = 22500 = total valid votes

∴ Total no. of votes polled = 22500 × 100/90 = 25000

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.