Rajesh along with Reena accepted the order to prepare x number of dresses. For the order, 44.44% of the material is prepared by Reena and rest is prepared by Rajesh. It is found that 14.29% of dress prepared by Reena is defective and for Rajesh, the number is 16.67%. If one of the dresses had been picked up from the bunch, what is the probability that it is prepared by Rajesh and it is in good condition?

Rajesh along with Reena accepted the order to prepare x number of dresses. For the order, 44.44% of the material is prepared by Reena and rest is prepared by Rajesh. It is found that 14.29% of dress prepared by Reena is defective and for Rajesh, the number is 16.67%. If one of the dresses had been picked up from the bunch, what is the probability that it is prepared by Rajesh and it is in good condition? Correct Answer 25/54

Total number of dresses = x

Percentage of dresses manufacture by Rajesh = 100 - 44.44% = 55.56%

Percentage of dresses manufacture by Reena = 44.44%

Defective number of pieces by Rajesh = 16.67% of 55.56% of x = (1/6) × (5/9) × x = 5x/54

Number of good dresses by Rajesh = 5x/9 - 5x/54 = (30x - 5x)/54 = 25x/54

∴ Probability of getting good dresses from Rajesh = Number of event/Total event = (25x/54) /x = 25/54

Related Questions

P' gave her expensive dress to 'D', a dry cleaner for getting it cleaned, who in tum gave the dress to his worker 'M' for the purpose of cleaning. 'M' without permission of 'V' gave the dress to a lady 'X' for wearing on some party. 'X' returned the dress to 'M' in a damaged condition. 'P' files suit against 'D' for her loss.