Total salary of A, B and C is Rs. 86000. Salary of A is 40% less than salary of B and salary of C is Rs. 5000 less than salary of B. Salary of A is what percent of salary of C?
Total salary of A, B and C is Rs. 86000. Salary of A is 40% less than salary of B and salary of C is Rs. 5000 less than salary of B. Salary of A is what percent of salary of C? Correct Answer 70%
Let salary of A, B and C be Rs. A, Rs. B and Rs. C respectively.
Given,
⇒ A + B + C = 86000
Given,
Salary of A is 40% less than salary of B.
⇒ A = B - B × (40/100)
⇒ A = 3B/5
Salary of C is Rs. 5000 less than salary of B.
⇒ C = B - 5000
Solving equation,
⇒ 3B/5 + B + B - 5000 = 86000
⇒ 13B - 25000 = 86000 × 5
⇒ 13B = 455000
⇒ B = 35000
Salary of A = 35000 × 3/5 = 21000
Salary of C = 35000 - 5000 = 30000
Required percentage
= (21000/30000) × 100
= 70%
∴ Salary of A is 70% of salary of C.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025