A's salary is 15% less than B's salary. B's salary is 30% less than C's salary. By how much percent approximately, is C's salary more than A's salary?

A's salary is 15% less than B's salary. B's salary is 30% less than C's salary. By how much percent approximately, is C's salary more than A's salary? Correct Answer 68

Given:

A's salary is 15% less than B's salary. B's salary is 30% less than C's salary.

Calculation:

A's salary is 15% less than B's salary ⇒ A's salary : B's salary = 85 : 100 = 17 : 20

B's salary is 30% less than C's salary ⇒ B's salary : C's salary = 70 : 100 = 7 : 10

∴ Salary of A : B : C = 17 × 7 : 20 × 7 : 20 × 10 = 119 : 140 : 200

⇒  A's salary : C's salary = 119 : 200

∴ C's salary is more than A's salary by (200 - 119)/119 × 100

= 81/119 × 100

= 68%

Related Questions