Salary of A and B is Rs. 15000 and Rs. 24000 respectively. The savings of A and B is 10% and 15% respectively and other is expenditure. If there is increment in salaries of A and B by 5% and savings percentage is same. Then total expenditures of A and B before increment is what percent of total expenditures of A and B after increment?

Salary of A and B is Rs. 15000 and Rs. 24000 respectively. The savings of A and B is 10% and 15% respectively and other is expenditure. If there is increment in salaries of A and B by 5% and savings percentage is same. Then total expenditures of A and B before increment is what percent of total expenditures of A and B after increment? Correct Answer 95.23%

Given,

Salary of A = Rs. 15000

Salary of B = Rs. 24000

Given,

The savings of A and B is 10% and 15% respectively and other is expenditure.

Expenditure of A before increment in salary = 100 - 10 = 90%

Expenditure of A = 15000 × 90/100 = 13500

Expenditure of B before increment in salary = 100 - 15 = 85%

Expenditure of B = 24000 × 85/100 = 20400

Total expenditures of A and B before salary increment

= 13500 + 20400

= 33900

Given,

There is increment in salaries of A and B by 5%.

New salary of A = 1500 × 5/100 + 15000 = 15750

New salary of B = 24000 × 5/100 + 24000 = 25200

As savings percentage is same then,

Expenditure of A = 15750 × 90/100 = 14175

Expenditure of B = 25200 × 85/100 = 21420

Total expenditures of A and B after increment = 35595

Required percentage

= (33900/35595) × 100

= 95.23

∴ The total expenditures of A and B before increment is 95.23% of total expenditures of A and B after increment.

Related Questions