Salary of P is Rs. 30000 and out of that his savings is 20% and rest is his expenditure. As out of his expenditure he spends 10% on medicine. As there is an increase in the price of medicine so he has to spend more Rs. 1600 more than he used to spend on medicine. What is the percentage of total income he spends on medicine after the medicine price increased?
Salary of P is Rs. 30000 and out of that his savings is 20% and rest is his expenditure. As out of his expenditure he spends 10% on medicine. As there is an increase in the price of medicine so he has to spend more Rs. 1600 more than he used to spend on medicine. What is the percentage of total income he spends on medicine after the medicine price increased? Correct Answer 13.33%
Given,
Salary of P = Rs. 30000
His savings = 20%
His expenditure = 80%
He spent
= 30000 × 80/100
= 24000
Out of his expenditure he spend 10% on medicine.
He spend amount on medicine
= 24000 × 10/100
= 2400
But due to increase in price of medicine he has spend more Rs. 1600 on medicine.
Total amount he used to spend on medicine
= 2400 + 1600 = 4000
He used to spend Rs. 4000 on medicine.
Required percentage
= (4000/30000) × 100
= 13.33%
∴ He used 13.33% of his income for medicine.